Kuidas saada laps iseseisvalt uinuma?

Ketlin Reis, beebide ja väikelaste unenõustaja (beebiuni.ee), Perekooli lektor ja 4 lapse ema:
Iseseisev uinumine võib paljude perede jaoks tähendada väga erinevat asja. Kes soovib, et laps uinuks ka koos isaga, kes soovib, et piisaks paitusest ja kes soovib, et uinumisele ei kuluks tervet igavikku.

Kõige otsesemas tähenduses on iseseisev uinumine see, kui paned lapse voodisse ja lahkud toast ning laps saab ise uinumisega hakkama. Selline lähenemine võib toimida mõne leplikuma lapse puhul, kuid ka seda üldiselt vaid mingil perioodil, kus eraldumise ärevus ei ole kuigi tugev. Seega ongi igati normaalne ja eakohane lapse esimestel eluaastatel enda lähedust ja tuge pakkuda.

Millist tuge pakkuda, et voodis uinumine paremini õnnestuks?

Esiteks võiks lapse mõnusalt hellusega täis tankida. See võib tähendada nii imetamist, koos raamatu vaatamist kui ka lihtsalt süles ringi kõndimist, kuni näed, et laps on rahulik. Maandatud närvisüsteem on kõige olulisemaks eelduseks, et laps saaks üldse suuremat tuge vajamata uinuda.


Teiseks võib proovida juba süles uniseks jäänud lapse voodisse tõstmist. Mõne lapse puhul on see parim lahendus ja mõne teise lapse puhul tundub, et voodi on mingi ohtlik koht, kus laps kohe kindlasti ei kavatse uinuda.

Kui sinu lapse puhul ümber tõstmine ei toimi, võib hoopis paremini sobida lapse ärkvel olekus voodisse panemine. Ja kui laps peaks siis nutma hakkama, lase enda loovusel tööle minna. Mida sa oled märganud, mis sinu last rahustab või mida sa veel katsetanud ei ole?

Kõikvõimalikud lapse rahustamise viisid

Patsutamine, paitamine, kiigutamine, valge müra kasutamine, "shh" hääle sosistamine, laulmine, luti pakkumine, kaisutamine või muul viisil läheduse pakkumine. Ja nimekiri on lõputu.

Küll võib olla, et kasutadki kõikvõimalikke meetodeid, kuid laps lihtsalt ei rahune. Julgustan sind siiski 20 minutit erinevaid lahendusi katsetama. Ja siis järgmisel päeval uuesti. Ja veel järgmisel. Ja kui tunned, et laps ei ole muutuseks valmis, siis äkki proovid uuesti hoopis kuu pärast.

Lapsed arenevad esimesel kahel eluaastal nii kiiresti. See, mis täna ei toiminud, võib teisel päeval olla parim lahendus maailmas. Kui on kindel soov voodis uinumine selgeks saada, hoia siht silme ees ja tee natukese aja tagant uus katse. Ikka last toetades.

Luban, et kõik lapsed hakkavad ühel hetkel oma voodis ja ilma mingisugust abi vajamata magama. See ei ole miski, mida neile õpetama peaks.
Eelmine
Selili või külili?
Järgmine
Lapse temperament ja uni

Vastused puuduvad

Email again: