Selili või külili?

Eesti sünnitusmajades õpetatakse enamasti, et vastsündinu tuleks magama panna külje peale. Samas kui lugeda välismaistest (eelkõige USA ja Suurbritannia) allikatest beebi turvalise une kohta, jääb silma, et imikute ainuõige magamisasend on selili. Segadusttekitav, eks?

Vähemalt on nii Eesti kui ka välismaised ämmaemandad ja lastearstid üksmeelel, et vastsündinut ei tohiks järelevalveta magama asetada kõhuli – uuringud on näidanud, et selline magamisasend võib kaasa tuua imiku äkksurma sündroomi e hällisurma.

Lapse külili magama panemise põhjenduseks on toodud vabad hingamisteed - et toidutagasiheite korral laps ei lämbuks. Selili magama seadmise argumendiks on aga see, et külili magades võib laps läbi une end kogemata kõhuli keerata ning samas on põhjalikud uuringud näidanud, et selili magamine ei suurenda terve lapse lämbumisohtu – ka selili olles hoiab laps pead ühele küljele keeratuna ja väljutab üles tulnud vedeliku probleemideta. Kui imikul esineb aga terviseprobleeme ja arst soovitab last mõnes teises asendis magama sättida, tasuks loomulikult oma arsti nõuannet kuulda võtta.

Kui oled otsustanud siiski oma beebi magama asetada külili, soovitatakse aga magamiskülgesid vahetada – üks uinak ühel küljel, teine uinak teisel. Vastasel juhul võib lapsel tekkida kas vale kehahoiak või kukal lapikuks muutuda.


Suurbritannia beebide turvalise une uurimisele pühendatud ühingu The Lullaby Trust Fund kodulehelt leiab infot, et äkksurma sündroomi risk on eriti kõrge nende beebide puhul, kes enamasti magavad selili, ent aeg-ajalt asetatakse magama kõhuli või külili – ühingu range soovitus on vastsündinud alati selja peale magama sättida.

Kokkuvõttes otsustab loomulikult iga vanem vastavalt oma kogutud informatsioonile ja sisetundele ise, kas tahab oma beebi magama panna külje peale või selili. Peaasi, et vastsündinu ei tuduks ilma järelevalveta kõhuli enne, kui ta pole ise seljalt kõhule keeramist selgeks saanud (PS! Kui laps õpib ennast keerama, ei tohiks kindlasti enam kasutada mähkimist – siis olgu lapse käed vabad).

Lisaks ei soovitata turvalisuse kaalutlusel beebi voodis kasutada asendifikseerijaid, rulli keeratud tekke vm vahendeid, kui just arst ei ole mõne terviseprobleemi tõttu soovitanud seda teha. Beebi jaoks on kõige turvalisem tühi voodi, kus ei ole ühtegi lahtist asja, mis võiks magamise käigus näo ette sattuda. Seetõttu soovitatakse muuhulgas alla 1-aastastel lastel lahtiste tekkide asemel kasutada magamiskotti.

Loe beebide turvalise unekeskkonna kohta lähemalt SIIT.


Muretut tuduaega!

Eelmine
Beebi turvaline uni
Järgmine
Kuidas saada laps iseseisvalt uinuma?

Vastused puuduvad

Email again: