Kõik, mida pead teadma unest raseduse ajal
Väsimustunne raseduse alguses on tingitud sellest, et kehas toimub palju muutusi nii naise kehas kui hormoonides. Sellega seoses on kehal suurem koormus ja väsimus tekib kiiremini.
„Tavaliselt läheb raseduse alguse väsimus üle umbes 13.-16. rasedusnädalaks. Teisel trimestril on enamasti hea uni ja kolmandal läheb magamine jällegi keerulisemaks,” selgitab Maarja-Liis.
See, kas unevajadus raseduse ajal tavapärasest suureneb või mitte, on ämmaemanda sõnul individuaalne. „Kuldreegel oleks magada 7-9 tundi ööpäevas. Osad naised tunnevad, et nende unevajadus on raseduse ajal suurem, teised jällegi mitte.”
Osadel rasedatel tekib kolmandas trimestris ka unetus. Selle taga võivad olla erinevad põhjused – ei leia mugavat asendit suure kõhu tõttu, loote aktiivsed liigutused magamamineku aja, põis on kokkusurutud, muremõtted eesootav ees, kui ka erinevad tervisehädad.
Näiteks kogeb ämmaemanda sõnul kolmandas trimestris iga kolmas naine rahutute jalgade sündroomi. Selle soodustavaks faktoriks on aneemia, mis on samuti raseduse ajal väga sage.
Abi võib olla õhtusest magneesiumi kasutamisest. „Seda võib võtta toidulisandina suu kaudu, osadel juhtudel aitab paremini isegi magneesiumisprei piserdamine otse jalgadele või magneesiumihelvestega jalavannid,” õpetab Maarja-Liis.
Lisaks võib aidata füüsiline koormus - näiteks jalutamine, ujumine või rasedate jooga. Proovida võib ka jalgade kreemitamist ning külma-kuuma kompressi tegemist.
Piinavad kõrvetised
Teine väga levinud tervisehäda raseduse ajal, mis kipub ka und segama, on ämmaemanda sõnul kõrvetised.
„Raseduse alguses ja keskel on need põhjustatud hormoonidest ja raseduse lõpus pigem sellest, et füüsiliselt on kõhuõõnes ruumi vähem.”
Kõrvetised võib esile kutsuda aga ka vale toitumine.
„Ebakorrapärased söögiajad ja korraga palju söömine või joomine. Kõrvetisi soodustab ka täis kõhuga pikali minek. Seetõttu oleks hea peale söömist veidi istuda või jalutada. Samuti tuleb vältida söömist vahetult enne magama minekut. Viimane toidukord võiks ideaalis olla kaks-kolm tundi enne magamaminekut,” selgitab Maarja-Liis.
Süüa tuleks ka väiksemaid koguseid korraga, rahulikult, toitu korralikult läbi mäludes ja vältida võiks vürtsikat ja rasvast toitu. Samuti kohvi, teed, hapusid mahlu, gaseeritud jooke, šokolaadi, piparmünti, tsitruselisi, tomatit, sibulat, küüslauku ja värsket rukkileiba.
„Proovida võib ka magades peaaluse tõstmist ja poolistuvat asendit. Vajadusel tee endale pesa diivanile või tugitooli.”
Nina kinnisus ja norskamine
Kolmas levinud tervisehäda rasedusel ajal on ämmaemanda sõnul nina kinnisus. „See on tingitud nina limaskestade tursest, selle puhul võib abi olla magamistoas õhu niisutamisest ja enne magamist nina loputamisest soolalahusega.”
Uneapnoe ehk uneaegse hingamishäire kahtluse korral, mida esineb samuti rasedatel, peaks Maarja-Liisi sõnul kindlasti arsti poole pöörduma.
Maarja-Liisi soovitused paremaks unes:
- Jälgi iga päev sama rutiini - ärka samal ajal, mine magama samal ajal. Viibi päeval võimalikult palju päevavalguse käes ja tee tuba õhtul võimaluse korral hämaramaks. Aju saab niimoodi signaali, et õhtu on käes.
- Väldi paar tundi enne magama minekut ekraane - sinine valgus mõjub kehale samamoodi nagu kofeiin
- Jaluta peale õhtusööki
- Naudi endale meeldivat veeprotseduuri - vanni või dušši
- Magamistuba võiks olla tuulutatud, maksimaalselt 21 kraadi, vajadusel kasuta õhuniisutajat
- Varusta ennast patjadega, proovi rasedate nuudelpatja, mida on mugav panna jalgade vahele nii, et põlved ja ka pahkluu on toetatud (seljale mugav neutraalne asend). Väiksem padi vajadusel kõhu alla.
- Kõrvetiste puhul tõsta peaalust ja proovi poolistuvat asendit (lisaks ära söö vahetult enne voodisse minemist). Vajadusel tee endale pesa diivanile või tugitooli.
- Proovi lõdvestusharjutusi, mindfullnessi, meditatsiooni
- Lihaspingete korral võib abi olla magneesiumi toidulisandist
- Katseta lõunaund, äkki aitab väsimust vähendada? Samas äkki rikub ööune?
Vastused puuduvad